Kuidas olla paanikata?

Tere. Ma tunnen, et kõik vihkavad mind ja naeravad minu üle, siiamaani olen veel suutnud seda rõõmsat maski ees hoida (teistele tundun rõõmus), kuid kardan, et varsti läheb see mask katki. Mind paneb kõige halvemini tundma mu ema, ta ütleb kogu aeg, et olen lootusetu, ma ei saa millegagi hakkama, minust ei saa kunagi asja jne. Ma olen üritanud mitte sellest välja teha, kuid kui pidevalt seda kuulda hakkangi endast niimoodi arvama. Lisaks lähen kergesti paanikasse. Nt tunnen hirmu kui õpetaja küsitleb mind, tunnen, et ei saa hingata, mul hakkab paha, käed värisevad ja tekib külmatunne. Mida ma peaksin tegema või kuidas ma peaksin mõtlema, et olla positiivsem ja mitte nii palju paanitseda?

Elina Kivinukk

psühholoog

Tere

Psühholoogina tean, kui paljud inimesed maadlevad sarnaste muredega. Seetõttu hindan väga sinu julgust, et esitada enda sedasorti mure nii ausalt. Olen kindel, et paljud inimesed tunnevad end selles loos ära ning mõistavad, et nad ei ole üksi. Sellel on hindamatu väärtus.

Mõistan, et oled juba käinud pika tee, märgates, kuidas sinu lähedased võivad su enesehinnangut mõjutada ja kuidas vahel oled liiga ärev. See on hea saavutus, et ennast paremini tundma õppida, märgata, mis enesehinnangule halvasti mõjub ja ka seda, mis enesehinnangut toetab. Soovin sind väga julgustada, et jätkaksid seda märkamiste teekonda.

Lisaks pakun veel ühe konkreetsema tehnika. Psühholoogias on levinud võte enesehinnanguga tegelemiseks sisekõne – sõnumid, mida me ise endale ütleme iseenda kohta. Lugedes su kirja julgen arvata, et su sisekõne on mõjutatud sellest, mida su lähedased (ema) sinu kohta ütlevad. Taolised järjepidevad (negatiivsed) sõnumid võivad tõesti mõjutada seda, kuidas me iseendast mõtleme. Hea uudis on aga see, et sisekõnet on võimalik n-ö ümber salvestada. Võta aega mõtlemaks, mida soovid enda juures kinnitada ja toetada. Koosta sellest lause, näiteks: „Mul teekond on ainulaadne ja väärtustan end sellel teel.“ Mõtle, mida soovid enda juures toetada. Pane lause kirja, paiguta see enda jaoks nähtavale kohale (toa seinale, mobiiltelefoni taustaks vm). Ja proovi seda endale kinnitada iga kord, kui märkad endas negatiivseid mõtteid, või olukordi, mis su enesehinnangut ei toeta.

Ole ka valmis, et see idee ja sisekõne kujundamine võib alguses tunduda tehislik. Aga julgustan seda siiski järjepidevalt tegema (näiteks kolm nädalat) ja siis panema tähele, kas midagi on muutunud. Lugedes, kui palju häid tähelepanekuid oled seni enda kohta teinud, olen kindel, et märkad ka kolme nädala möödudes väikest muutust. Soovin jaksu!

22. juuni 2021