window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-QVZ97F96MG');

Emotsionaalne kriisiolukord

6. detsember 2022 Kategooria: Vaimne tervis

Stsenaarium: Kui näen lähedasel psühhoosi tunnusmärke, siis kuidas käituda, kui ta ise mind ei kuula. Teisi tema tuttavaid ei tunne.

Karita Kibuspuu

Psühholoog

Kui lähedasega suheldes tekib kahtlus, et inimene võib iseendale või kellelegi teisele ohtlik olla, on igati õigustatud kiire reageerimine ja abi kutsumine. Kriisiolukorras saab kõige kiiremini abi, helistades 112 ja kirjeldades konkreetset olukorda või käitumist. Abi otsimine on õigustatud ka siis, kui lähedane saadab kirja või postitab sõnumi, kus ta räägib oma elu lõpetamise kavatsusest. Kui tundub, et kellegi elule otsest ohtu ei ole, aga siiski näib, et lähedase inimese tervisega on midagi selgelt korrast ära ja ta ise keeldub sellel teemal vestlemast või abi otsimast, oleks hea leida endale appi paar usaldusväärset inimest, kellega üheskoos arutada võimalikke järgmiseid samme. Kõige otsesemalt saavad inimese ravile jõudmist mõjutada ikkagi tema pereliikmed ja kõige lähedasemad sõbrad, seega oleks hea proovida leida võimalus perega kontakti saada. Vajadusel saab kindlasti konkreetsemat infot ka lähima psühhiaatriakliiniku infotelefonilt või valvetoast.
6. detsember 2022