Rahulolematus iseendaga

9. mai 2021 Kategooriad: Isiklik areng Vaimne tervis

Mida ma peaksin tegema? Raske on sõnadesse panna, mida ma tunnen. Pealtnäha tundubki, et kõik on hästi. Aga kui ma vaatan oma hinge, siis seal justkui oleksid mõrad (kujundlikult öeldes). Kõik-on-imeline-mask koorub ükskord maha. Olen noor 15-aastane tüdruk, kes pole enda arust kunagi piisav, lisaks mõtlen üle ja muretsen ning põen liiga palju asjade üle. Samuti tuleb mul ootamatult seletamatu kurbus. Mõnikord tundub kõik lootusetu. Ma õpin hästi, hinded on korras, aga siiski tunnen tihti, et olen ennast käest lasknud jms mõtted. Korduvalt tunnen end nii väsinuna, näen endas nii palju vigu ja kujutan ette, et ma ei meeldi eriti kellelegi. Aga samas on jälle kordi, kus ma tunnen, et olen õnnelik ja kõik on hästi. Surmamõtetest siis niipalju, et ma olen lihtsalt mõelnud, kes tunneks minust puudust veel peale perekonna. (Ma ei taha endalt elu võtta, kuid vahel on tunne, et lihtsalt ei jaksa enam). Aga ikka võitlen edasi, sest elu on ju tegelikult ilus, kui neid probleeme ei eksisteeriks. Tegelen ka luuletamise, see on mind aidanud. Ma ei tea, mis mul viga on. Võib-olla stress? Kas ma peaksin kusagile pöörduma või see läheb üle? Päikest

Elina Kivinukk

Psühholoog

Oi, seda tundub tõesti kõike palju olevat ning paistab koormav ja raske. Ometi soovin sind tänada, et oled oma ausate mõtetega pöördunud – usun, et nii mitmedki tunnevad end sarnaselt ja teised saavad sinu ausatest sõnadest tuge, et nad pole üksi. Ka sina pole üksi.

Mul on keeruline anda väga konkreetseid soovitusi või sõnu, mis lohutaks. Mõistan, et sul on vahepeal ka helgemaid aegu: märkad, kui on häid hetki; leiad, et elu on ilus; oled avastanud enda jaoks luuletamise, mis aitab. Kindlasti annab see lootust ja vihjab, et tulevikuski võib parem hakata. Just tulevikku võikski ehk meeles pidada. Et ka iga raskem päev või hetk on vajalik tükk, et saabuks terviklikum tulevik. Või nagu Keiti Vilms oma luuleridades ütleb: „Tunneli lõpus on algus.“

Su kirjeldust lugedes tekib mul ka soovitus teha enese vaimse tervise hindamiseks test, mis on leitav ka Sinuabi.ee lehel https://sinuabi.ee/testid/emotsionaalse-enesetunde-kusimustik/. Emotsionaalse enesehindamise küsimustik annab esmased viited, kas võib olla tegu mõne vaimse tervise väljakutsega – haigusega, mis mõjutab su aju nii, et tunned lootusetust. See teadmine võib tuua veidi selgust ja meelerahu. Teisalt võib see julgustada juurde uurima ja ka nõu küsima, näiteks perearstilt või psühholoogiliselt nõustajalt. Kindlasti on ka Sinuabi.ee nõustajate seas inimesi, kes on valmis ära kuulama ja toeks olema.