Minevik kordub?

26. jaanuar 2021 Kategooria: Isiklik areng

Ma ei suuda lahti lasta mineviku haavadest. Esimeses suhtes mis oli varases teismeeas, mind peteti. Kardan paaniliselt et minevikus toimunu kordub. Oskan näha miks ja kuidas minevik mõjutab, aga kuidas edasi liikuda ja terveneda... ei tea. Samuti tunnen, et keegi ei mõista mind ja olen nende tunnetega üksi. Mida teha?

Anneli Kritšmann-Lekštedt

(paari)suhte coach

Esmalt tahan Sulle ütelda, et see, mida Sa tunned, on täiesti arusaadav ja normaalne. Ajal, mil moraalitus on norm ja truudusetus on igapäevane nähtus, pole üllatav, et kaaslase ustavuse küsimus võib Sind rahutuks teha. Aga oluline sõna, mida ma märkasin, oli see, kuidas Sa oma küsimuse püstitasid, kajama jäi „hirm”. See sõna avab Sinu dilemmat. Pühakiri tuletab meile meelde, et Jumal ei ole hirmu autor ja, et hirm on hingevaenlase tööriist. Jumal ei ole andnud meile hirmu vaimu – vaid jõu, armastuse ja terve mõistuse.

Samas, me kõik tunneme tundmatuse ees hirmu. Olen isegi ärevaid mõtteid endas hoidnud ja märganud, kuidas need sellega kasvavad. See võib iga suhte tappa. Hirmul tundmatu ees ei ole päris tulevikuga midagi pistmist. Hirm ja muretsemine tuleviku pärast on nagu kiiktooliga kiikumine, tegevust annab, aga edasi ei vii. Kui Sa neid mõtteid pidevalt haudud, siis Sa toidad seda hirmu ja Saatan kasutab seda Ssulle valetamiseks. Aga kui… Aga kui… Aga kui… kõike võib juhtuda. Siiski on meil kristlastena olemas kaitse, Jumal, kelle me saame oma ellu lasta ja siis tuleb lihtsalt anda endast parim. Ela ja naudi iga päeva, mida Jumal on sulle andnud. Paulus räägib sellest, et ta on rahul, ükskõik milline on olukord… see ei tähenda, et me ei pea muutuma, vaid peame elama olevikus ja olema tänulik selle eest, mis õppetunde elu meile toob.

Kui Sind on petetud, võib sul tekkida meeltes paras emotsioonide keeristorm. Sa võid ühel hetkel tunda meeleheidet ja järgmisel vihastada. Murtud süda võib tekitada häbi, kahtlusi, segadust ja ärevust. Oma emotsioonide mõistmine ja nendega töö tegemine on tervislik viis minevikuvalust paranemiseks. Lahkuminekust taastumisel ei ole ühtegi lihtsat teed. Kõlab klišeena, aga pea meeles, et paranemiseks on vajaaega. Sa peaksid usaldama seda protsessi, sest Su tunded on Sulle ja Sinu elule ainulaadsed.

Tunneta emotsioone, kasva ja liigu edasi. See on Sinu isiklik teekond. Teisisõnu, lõpeta enda üle kohtu mõistmine. Võta rahuga aega, mida vajad tervenemiseks, võimaldades samal ajal ka endal kasvada ja oma valust õppida. Tegeledes truudusetuse järelmõjudega, siis on mõned mõtted, mis aitavad Sul toime tulla reetmise emotsionaalsete tagajärgedega.

Tee oma tunnetega tööd  Sa koged tõenäoliselt erinevaid emotsioone, kui Sa juhtunust mõtled. Näiteks on tavaline tunda pettumust, nii et võta hetk, et tunda, et need tunded on normaalsed. Selle asemel, et oma emotsioone maha suruda, tööta ennast neist läbi. See on tervenemisprotsessi lahutamatu osa. Igapäevane tänulikkus, nt päeviku pidamine, võimaldab inimesel aja jooksul ise paraneda. Tänulikkust väljendades tuletad endale meelde häid aegu  ja kuidas sa oled vaba, et leida armastust, kes väärtustab Sind, armastust, keda Sina väärtustad.

Ära süüdista iseennast Liiga lihtne on end juhtunu pärast süüdistada, aga Sa ei vastuta oma partneri tegude eest. Juliana Breines Ph. D. selgitab: “Pärast lahkuminekut on tavaline tegeleda karmi enesekriitikaga, analüüsides kõike, mida keegi ütles ja tegi ning küsides, mis valesti läks. Kuigi mõningane enesepeegeldus võib olla kasulik – lõppude lõpuks on vigadest õppimine on oluline – võime oma enesehävituse liiga kaugele viia, süüdistades end asjades, mis ei ole üldse meie süü.

Liigne enese süüdistamine võib omakorda taastumisprotsessi edasi lükata ja raskendada edasi liikumist.

Ära ela minevikus Kas Sa käid oma suhte üksikasju mõtetes läbi, mängid läbi uuesti vestlusi, püüdes avastada, mis valesti läks? Minevikus kinni istumine ei ole ei tervislik ega produktiivne. Keskendu pigem tulevikule kui negatiivsele minevikule. Tuleb õppida minevikust lahti laskma, teha otsus lahti lasta; väljendada oma valu ja vastutust; lõpetada ohvriks olemine ja teiste süüdistamine; keskendu olevikule (siin ja praegu) ja rõõmule; ja tähtis on ka andestada talle – ja endale.

Mõtle, mida päriselt tahad. Mida Sa oma elult tahad? Need on olulised küsimused ilma õigete või valede vastusteta ning sõltumata sellest, mida teised ütlevad, peaks Sinu suurim mure olema Sina ise. Või siis jällegi ei pruugi Sa ka kindel olla, mida Sa tahad. Kõik on korras. Otsus on ainult sinu teha.

Hoolitse enda eest. Keeruline on tunda end halvasti, kui Su keha tunneb end hästi, nii et maga paremini, söö hästi ja liigu rohkem. Tee seda isegi siis, kui Sul on raske ennast motiveerida.

Ära karda küsida abi. Ära karda toetuda neile, kes Su ümber on. Ümbritse end inimestega, kes hoolivad Sinust ja Su heaolust. Vältides inimesi, kes Sind armastavad ja väärtustavad, jätad Sa end ise ilma nende hoolimisest, armastusest, mis on olulised Sinu enesehinnangu ja taastumise jaoks. Lisaks aitaks ka kohtumine professionaaliga, kes võib anda mõne isikliku strateegia, et olukorraga tegeleda. Sa ei pea sellega üksi silmitsi seisma ja kui sul on rohkem inimesi, kes sind toetavad, on lihtsam näha tunneli lõpus valgust.

Tahan jagada Sinuga ühte lugu:

Väikesel tüdrukul oli kaelakee läikivatest plastpärlitest, mida ta väga hoidis. Igal õhtul seadis ta need öökapile, nii et ta teaks täpselt, kus need hommikul on. Ühel õhtul küsis isa, kas ta saaks need endale. Tüdruk vastas, et armastab isa väga, kuid armastab ka oma kaelakeed. Isa ütles, et kõik on korras, laps võib oma kaelakee endale jätta. Õhtu õhtu järel, küsis isa keed endale. Õhtu õhtu järel kinnitas tütar, et armastab isaa, aga ta ei saa lihtsalt oma kaelakeest loobida. Siiski, ühel õhtul, pisarad silmis, andis ta kaelakee isale üle. Too omakorda asetas lapse kätte karbi, milles olid tõelistest pärlitest kaelakee.

Jumal tahab, et meil oleks midagi tõelist, aga ta ootab kannatlikult, et annaksime üle valed asjad, millest me nii kõvasti kinni hoiame. Üks meie plastmassist kaelakee oli viha ja valu, mida Sa endaga kaasas kannad. Sul oli ju õigus. Sa olid ohver ja sellest on sageli raske lahti lasta! Jumal tahaks aga selle Sinult ära võtta, et Sa saaksid vabaks. Kui mul on kahtluste hetki, meenutan Pauluse kirja Filiplastele, Fil. 4: 6-7, kus ta ütleb „Ärge muretsege ühtigi, vaid teie vajadused saagu kõiges Jumalale teatavaks tänuütlemisega palumises ja anumises. Ja Jumala rahu, mis on ülem kui kogu mõistmine, hoiab teie südamed ja mõtted Kristuses Jeesuses.“ Jumala rahu, mis on suurem, kui kogu maailm…

Keegi ei saa garanteerida helget tulevikku, aga Sa võid Jumalat usaldada! Sa võid usaldada Jumalat, et ta sind ka tulevikus hoiab. Hinga sügavalt sisse ja palveta. Sa võid teadlikult otsustada sellest muretsemisest täna vabaneda, kui oled vaid valmis oma haaret lõdvendama. Minu ema alati ütles, et kujuta endale ette, kuidas sa selle mure füüsiliselt lausa maha paned. Jumal hoolitseb ülejäänu eest. Anna see olukord ja oma tulevik täielikult Jumalale üle ja lõpeta hävitavate mõtete toitmine (Jumal saab Sind ka sellega aidata). Selleks, et saada rahu, mis on üle olukordadest, peab palvetama Jumala poole igas olukorras ja tänama Teda – siis ei saa Sa mitte ainult rahu, vaid Jumal valvab Su südant ja mõistust, et saaksid iga kord uuesti maha panna mured, ja tegeleda tulevikuga tulevikus. Matteuse 6:34 ütleb: “Ärge siis hakake muretsema homse pärast, sest küll homne päev muretseb ise enese eest! Igale päevale saab küllalt omast vaevast!” Elus ei ole garantiisid…. peale selle, et kristlasena saab Sulle garanteerida, et sul on igavene elu läbi Kristuse….

24. jaanuar 2021