window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-QVZ97F96MG');

Lahkumineku valu

8. aprill 2021 Kategooria: Peresuhted, paarisuhe

Aasta alguses kolisime elukaaslasega eraldi elama. Olime 16 aastat koos. Kohe kui ta ära kolis, hakkasin tundma, et ikkagi peaksime rahulikult maha istuma ja püüdma asjad korda saada. Hetkel olen 3 kuud püüdnud oma mineviku vigasid heastada – näidata, et olen muutunud, ent endine kaaslane mäletab vaid negatiivset, kuulab teisi meie suhtealastel teemadel ja nagu selgus oli tal juba vahepeal ka romaan tekkinud minu tuttavaga. Kui see romaan lõppes andis ta uuesti lootust, et saame ehk oma asjad korda. Peale nädalast seedimist otsustas ikka, et parem on uue eluga alustada. Minul samas väga raske seda otsust aksepteerida, sest hoolin inimesest väga. Mul ei ole ei töö tegemiseks isu, samuti magada raske, ei ole söögiisu. Mida sellises olukorras teha? Saan aru peaksin eluga edasi liikuma ent siiski miskipärast ma ei suuda seda. Suhtlen temaga ikka, kuigi tema vist eriti ei sooviks.

Tea Ausin

psühholoog

Teil on lõppemas või lõppenud pikaajaline lähedane suhe. See, kuidas end tunnete, on arusaadav reaktsioon kaotusele. Paarisuhte kaotust on võrreldud  leinaga – inimesed on küll elus, aga otsa saab midagi olulist ja selle kaotusega on väga raske toime tulla. Saan aru, et Teie tunnete puudust oma kaaslasest, kellest hoolite. Võite proovida mõelda, mille kaotusega on Teie puhul veel tegu – senise elukorralduse, turvatunde, enda identiteedi või veel millegi kaotusega. Selle mõju saabki olla niisugune, nagu kirjeldasite – kaob jaks, söögiisu, tekivad unehäired. Toimetulekuks ei ole kahjuks kõiki aitavat retsepti. Siin võiks silmas pidada, et ennast tundes jälgite ja valite asju, mis aitavad just Teid. Võimalik, et Teile on abiks, kui olete teadlik endaga toimuvast, mõtestate seda kui kriisi, leina, kus läbitakse erinevaid faase (eitus, kauplemine, tugevate tunnete kogemine, depressioon, kohanemine, leppimine). Kaotusega toimetulek võib olla pikaajaline protsess, milles muutusi märgatakse vähehaaval ja pikema aja järel tagasi vaadates. Seda kõike läbides võib olla kasu, kui keskendute enda hakkamasaamisele igal hetkel ja hoolitsete enda vajaduste eest. Et puhkaksite, kui tunnete, et seda on vaja, sööksite, kui suudate ja neid asju, mida suudate ning suhtleksite Teid toetavate inimestega. Märkaksite, millal Teie enesetunne on parem ja laseksite endal seda seisundit teadlikult kogeda. Abi võib olla ka liikumisest ja igapäevasest tegutsemisest, mis aitab Teil oma päevades rütmi hoida. Ka Sinuabi lehele kirjutamine oli üks asi, mida Te leidsite, et saate enda heaks teha. Soovin Teile jaksu!

8. aprill 2021