window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-QVZ97F96MG');

Kontrollivus ja armukadedus abielus

13. juuli 2020 Kategooria: Peresuhted, paarisuhe

Tere, mure selline, et oleme abielus juba 8 aastat ja koos elanud 10 aastat. Meil on 3 toredat last (17, 12 ja 5aastane), kuid nüüd on olukord halvaks läinud. Viga on minus rohkem kui naises, kuna olen nii kontrolliv ja armukade. Kui me omavahel rääkima hakkame, siis ta ütleb, et tal on sein ees jne. Ma ei oska tal kuidagi tundeid uuesti üles soojendada ja teda õnnelikuks teha. Naine ütleb, et tal on tunnete asemel must auk. Äkki oskate meid aidata, et abielu päästa.

Valdur Rosenvald

Psühholoog

Esiteks pean mainima, et olete olnud väga tublid, kui olete koos 8 aastat abielus olnud ja selle jooksul kolm last üles kasvatanud, see on hea saavutus! Abielu võib olla väga suurepärane, aga liigne kontrollivus ja armukadedus tekitab kindlasti suhtes raskusi. Samas on tihti veelgi suurem probleem see, et inimesed ei saa ise aru, et nad on liiga kontrollivad või armukadedad. Probleemi eitamine tähendab, et sellega on praktiliselt võimatu tegeleda. Seega on hea näha, et oled mõistnud enda raskuskohti, ja tunnistad, et on vaja abi. See on esimene samm probleemi lahendamiseni ja hea suhte taastamiseni.

Kui suhet alustasite, siis oli midagi, mis teid mõlemaid teineteise juures köitis, meeldima ja armuma pani. Aja jooksul inimesed muutuvad. Meie harjumused, käitumismustrid ja ootused võivad muutuda ja armumine saab otsa. Usun, et tänapäeva ühiskonnas aetakse pidevalt segi armumine ja armastus. Tunded tulevad ja lähevad, aga armastus on midagi enamat kui keemiline reaktsioon ajus. Armastus on otsus, mida toetavad teod ja saadavad tunded. Piiblist me leiame, mis oli suurim armastuse otsus inimkonna ajaloos. See oli Jeesuse otsus surra kõikide inimeste eest, sest ta armastas meid nii väga (Jh 3:16).

Armastuse laiemalt mõistmine aitab meil ka teie probleemi uues valguses näha. Me ei saa otseselt kontrollida teise inimese tundeid meie suhtes, kuid meie võimalus on teha armastuse tegusid oma abikaasale. Suhte algul, kui inimesed on armunud, siis nad märkavad oma kaaslase vajadusi, pühendavad teisele palju aega, tekitavad romantilise õhkkonna ja kuulavad tähelepanelikult ja mõistvalt, mida teine neile rääkis. Selleks, et tunded uuesti tekiksid, on vaja uuesti teha neid armastuse tegusid. Sealjuures on väga oluline mõista, mis on abikaasa peamine armastuse keel. Kui tood naisele pidevalt kingitusi, aga tundub, et talle see eriti korda ei lähe, siis võib-olla ootab naine hoopis, et veedaksid temaga kahekesi aega. Või peseksid nõud ära ja viiksid oma haisvad sokid pesumasinasse. Soovitan osta või laenata Gary Chapmani raamat „Armastuse 5 keelt”, mis sellest teemast väga hästi räägib. Kui oled mõistnud, millised on sinu abikaasa peamised armastuse keeled, siis saad mõelda viise, kuidas temale sobivaimal kujul armastust avaldada. Usun, et seda tehes teatud aja jooksul, on väga tõenäoline, et jahtunud tunded saavad uuesti lõkkele puhutud.

Vastust täiendab psühholoog Eleri Viinlass

Oled suure sammu lahenduse leidmiseks teinud – otsinud abi! Tihtipeale ei taheta probleeme üldse tunnistada. Ühe vastusega on ilmselt raske leida lahendust, aga ehk tekivad mõned uued mõtted. Iseenda abielus olen näinud, et palju on abiks palvetamine. See häälestab sind õigesti olukorraga silmitsi seisma ja võtab ära suure koorma, sest sa tead, et lõpuks on kõik Jumala kontrolli all. Tema annab sulle õigeid sõnu õigel ajal! Usu sellesse. Lisaks arvan, et on oluline, et tõsistest asjadest rääkimiseks leitakse selleks õige aeg ja koht. Olulistel teemadel vestlemine on raske, kui inimesel

on kiire, lapsed on juures või ollakse väga väsinud pärast tööd. Hea oleks leppida kokku kindel aeg. Vestluses võiks lasta teisel osapoolel ära rääkida oma mõtted, vahele segamata ja süüdistamata. Võid küsida, et kui ta saaks midagi teie suhtes muuta, siis mis see oleks? Samuti mõtle, mis on 10 aasta jooksul muutunud sinus või teie suhtes? Mis oli siis teisiti? Mainisid, et oled armukade. Võiksid oma peas või kirjalikult teha tabeli, kas armukadeduse mõtted on subjektiivsed või suudad neid faktipõhiselt tõestada. Vahel on hea ka lihtsalt koos midagi teha. Minge matkama, lemmikrestorani sööma, tuletage meelde vanu aegu, kui teil oli koos hea. Koos ajaveetmine lähendab! Üldiselt arvan, et suhtes on olulisel kohal eelkõige suhtlemine ja vastastikune usaldus. Kui suhtlemisel on sein ees, siis tuleb ehk anda natukene aega või siis, nagu eelnevalt mainisin, lasta teisel osapoolel näiteks kokku leppida aeg, millal ta on valmis seda tegema. Usun, et probleem on lahendatav – kui mitte inimlike jõududega, siis Jumala abiga kindlasti!

14. juuli 2020