window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-QVZ97F96MG');

Andeks saamine ja lunastus

28. september 2023 Kategooriad: Kristlase elu Peresuhted, paarisuhe Usu küsimused

Tere. Oleme mehega koos elanud üle 30 aasta. Kunagi suhte algusaastatel petsin teda, kuid ta ei tea sellest midagi. Olen selle Jumalale üles tunnistanud, kahetsenud ja meelt parandanud. Kas selleks, et saada lunastatud ja andestatud sellest piisab?

Mikk Leedjärv

Vaimulik

Kristlikes kirikutes on käsitlus lunastusest ja andeks saamisest üldjoontes üks, kuid selles esineb samas ka erinevuse nüansse. Luterlik vaade on see, et kui me oma patud tunnistame, neid kahetseme ja andeks palume, siis võime osa saada ka pattude andeks saamise võimalusest, mille Jumal on inimkonnale Jeesuse läbi avanud. Nõnda järgneb pihile armukuulutus, milles kuulutatakse meile patttude andeks saamist, ehk osa saamist lunastusest.

Loomulikult üks on see, et saame palves oma eksimuse Jumala ette kanda ning andestust paluda ja ka meelt parandada, kuid selle juurest jääb puudu armukuulutuse aspekt. Seepärast ongi ka pihi puhul kaks poolt, on inimene, kes alandub Jumala ette ja vaimulik, kes kuulab, nõustab ja lõpuks kuulutab armu. Pattude andeks andmise vägi on aga üksnes Jumalal, ja pihi juures vaimulik kuulutab armust, milles Jumal meile meie eksimused andeks annab.

Küsimusele, kas sellest piisab, on üks ja selge vastus, jah piisab, kui me oleme siiras usus oma pattu tunnistanud, kahetsenud ja meelt parandanud. Ning saanud osa armukuulutusest.

28. september 2023