window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-QVZ97F96MG');

Alkohoolikust pereisa

24. mai 2020 Kategooria: Peresuhted, paarisuhe

Mida teha, kui minu mees on olnud juba aastakümneid sõltuvuses alkoholist, kuid ta ise ei näe selles probleemi. Ta tarbib alkoholi enda pingete maandamiseks. Mure on selles, et tema isiksus on väga muutunud – ta ei tunne enam huvi millegi vastu, tahab ainult kodus olla ja niisama diivanil lesida. Kuna olen temaga koos elanud 24 aastat, siis on väga raske lahku minna, kuigi neid mõtteid on mul peas olnud korduvalt, sest laps on juba täisealine. Olen püüdnud teda suunata abi otsima, kuid ta ei tunnista ise oma probleemi. Viimasel ajal on tekkinud tal ka äkilised põhjendamatud vihahood, mida on mul väga raske taluda. Ta ei ole sotsiaalselt enam nii seltsiv nagu varem, ühist ajaveetmist meil enam praktiliselt ei olegi. Tunnen ennast väga jõuetuna ja väsinuna.

Annely Kaasik

Perenõustaja

Saan aru, et mees ei näe selles olukorras mingit probleemi, aga sina oled sellest väsinud. Ma usun, et oled mehele rääkinud oma tunnetest selles sinu jaoks raskes situatsioonis, mis on kestnud juba aastakümneid. Võid temalt küsida, mis on need pinged, mida ta alkoholiga iga päev maandab, ja kuulata teda. Kindlasti räägi ka, mida sina tunned, kui mees on purjus, ja selgita, kuidas see sind mõjutab, ning palu, et ta kuulaks sind lõpuni. Mis on tema lahendus selles olukorras? Kuidas tema näeb, et teie elu edasi läheb?

Oled olnud äärmiselt kannatlik ja oodanud, et asi muutuks, kuid tänaseks tunned end üksi mehe kõrval, kes ei taha muutuda. Need aastad on kindlasti ka sind raskelt mõjunud. Mees tunneb ennast järjest kindlamini, sest sa oled ta kõrval, aga samas ei tunne sina end turvaliselt, vaid pigem üksinda. Kui mees ei ole nõus abi saamiseks spetsialistide juurde minema, siis soovitan pöörduda sinul perenõustaja poole, kust saad abi ja kindlust, kuidas liikuda edasi nii, et tunneksid ennast kindlana ja turvaliselt. Kui oled mehe vihahoogude ajal pidanud läbi elama füüsilist või ka emotsionaalset vägivalda, mida on raske taluda, siis soovitan pöörduda oma piirkonna Ohvriabi töötaja poole (kontaktandmed). Tema saab suunata sind ja ka sinu meest perenõustaja vastuvõtule, mis on sellisel juhul tasuta.

Soovitan lugeda ka Melody Beattie raamatut „Kaassõltuvusest vabaks”, kus on räägitud alkohoolikuga koos elamisest, sellega toime tulemisest ja sellest kuidas seejuures ennast väärtustada. See on hea algus, et tahad sellest olukorrast välja tulla, näed enda vajadusi ja oled valmis abi vastu võtma. Jõudu ja kindlust sulle.

25. mai 2021